بررسی عوامل مؤثر در پیشرفت تحصیلی دانشجویان دانشگاه سمنان
پنجشنبه, 10 فروردين, 1396
ثبت نام
فروش انواع تشک بادی، تخت خواب بادی، استخر بادی و قایق بادی در فروشگاه اینتکس فروش انواع لپ تاپ، نوت بوک و تبلت بهینه سازی سایت، ارتقاء سایت و سئو طراحی سایت و طراحی پرتال

شما در اين صفحه هستيد >> مقالات  
بانك اطلاعات مقالات روانشناسي و مشاوره
04
بررسی عوامل مؤثر در پیشرفت تحصیلی دانشجویان

بررسی عوامل مؤثر در پیشرفت تحصیلی دانشجویان دانشگاه سمنان

 

دکتریمان ا... بیگدلی، پرویز ملك‌زاده

1.  دانشگاه سمنان

 

مقدمه

بررسی و شناخت استعدادها، خواستها و مشكلات و مسائل دانشجویان در هر جامعه‌ی از اهمیت ویژه‌ی برخوردار است. به همین دلیل مسئله موفقیت یا شكست تحصیلی دانشجویان از مسائل مورد توجه مسئولان آموزشی است و می‌تواند در حل مشكلات یاریگر باشد. پیشرفت تحصیلی دانشجویان در دانشگاه، وابسته به عوامل مختلفی است، كه از آن جمله می‌توان به عوامل فردی، اجتماعی، تحصیلی، آموزشی و روان‌شناختی اشاره كرد. بررسی ین عوامل و میزان سهم هریك از آنها در پیشرفت تحصیلی یا شكست تحصیلی دانشجو می‌تواند به تعیین رهیافت‌هیی در جهت شناخت عوامل مؤثر در موفقیت و شكست تحصیلی منجر شده و برنامه ریزان نظام دانشگاهی را در راستی اهداف دانشگاه كه همانا پرورش نیروهی انسانی متخصص است یاری نموده و از كاهش میزان بازدهی تحصیلی جلوگیری و به افزیش كیفی دوره‌هی آموزش عالی بیانجامد. هدف از پژوهش حاضر بررسی نقش عوامل فردی، اجتماعی، روانی، اقتصادی، آموزشی و دانشگاهی در میزان موفقیت تحصیلی دانشجویان است. شناخت دقیق سهم هریك از عوامل یاد شده در موفقیت تحصیلی می‌تواند به تدوین برنامه‌هیی منتهی شود كه عوامل تأثیر گذار مثبت را توسعه و از میزان تأثیر عوامل منفی بكاهد.

 

سئوال اساسی ین پژوهش ین است كه هریك از عوامل فردی ( سن ، جنسیت، تأهل، ...)، اقتصادی(میزان درآمد خانواده، شاغل بودن، ...)، تحصیلی (سهمیه قبولی، معدل دیپلم، ...)، روانی اجتماعی ( بهداشت روانی، میزان اضطراب، افسردگی، ... ) و ... چه سهمی در پیش‌بینی میزان موفقیت تحصیلی دانشجویان دارد و یا بین گروههی موفق و ناموفق در بعد پیشرفت تحصیلی رابطه وجود دارد؟ یا یا بین میزان استرسهی تجربه شده و پیشرفت تحصیلی رابطه وجود دارد؟ علاوه بر ین سهم هر یك از عوامل یاد شده در میزان پیشرفت تحصیلی دانشجویان گروههی موفق و ناموفق نیز چقدر است؟

 

روش

روش پژوهش از نوع طرحهی علّی مقیسه‌ی (پس رویدادی) است. جامعه آماری پژوهش كلیه دانشجویان دانشكده‌هی دانشگاه سمنان در سال تحصیلی 83-82 بوده كه در زمان پژوهش حداقل سه نیمسال تحصیلی را پشت سر گذاشته بودند با استفاده از روش نمونه‌گیری طبقه‌ی تصادفی دویست نفر( 100 نفر دانشجویان مشروط – كه حداقل دو نیمسال معدل زیر 12 داشتند – و 100 نفر دانشجویان غیر مشروط با سابقه حداقل سه نیمسال تحصیلی) با در نظر گرفتن طبقات جنسیت و رشته تحصیلی انتخاب شدند.

ابزار اندازه گیری مورد استفاده در پژوهش، پرسشنامه‌ی محقق ساخته بود كه حاوی 57 سئوال به صورت بلی – خیر می‌باشد. ین پرسشنامه مؤلفه‌هی مشكلات تحصیلی را با سیزده سئوال، مشكلات خانوادگی با هفت سئوال، مشكلات مربوط به دانشگاه و موقعیت تحصیلی را با دوازده سئوال، مشكلات مربوط به ازدواج را با پنج سئوال، مشكلات و مسائل مربوط به خوابگاه را با چهار سئوال، مشكلات عقیدتی و دینی را با چهار سئوال و مسائل و مشكلات فردی را با دوازده سئوال می‌سنجید. علاوه بر ین در ابتدی پرسشنامه سیزده سئوال وجود داشت كه ویژگیهی خصیصه‌ی به شرح : جنسیت، تأهل، سن، رشته تحصیلی، سهمیه قبولی، معدل دیپلم، دوره تحصیلی، نوع مسكن، میزان درآمد خانواده، وضعیت اشتغال، شغل پدر، شغل مادر و تحصیلات والدین ( به صورت جداگانه ) را می‌سنجید.

 

بری سنجش اعتبار صوری پرسشنامه از روش اعتبار محتوی بر اساس نظر متخصصین استفاده شد كه میزان همریی بالیی در ین زمینه وجود داشت. بری سنجش پییی از روش آلفی كرونباخ استفاده شده است كه ضریب پییی به ین روش برابر با 67/0 است.

بری آزمون فرضیه‌هی پژوهش از روش آماری آزمون t بری گروههی مستقل، تحلیل واریانس یك طرفه و آزمون تعقیبی توكی و تحلیل رگرسیون چند متغیری ( روش گام به گام ) استفاده شده است.

 

یافته ها و بحث

بطور خلاصه نتیج پژوهش بعد از تحلیل‌هی آماری بشرح زیر است، ضمناً بحث اجمالی پیرامون هر یك از یافته‌هی پژوهشی نیز در پی نتیج ذكر شده است:

نتیج حكیت از آن دارد كه بین عوامل فردی (سن، جنس، تأهل) ، عوامل اجتماعی (سكونت در خوابگاه، شغل پدر، شغل مادر، سواد پدر، سواد مادر) ، عوامل آموزشی (سهمیه قبولی، روزانه یا شبانه بودن ، رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی) ، عوامل روان شناختی (مشكلات خانوادگی ، شخصی، ازدواج، مشكلات دینی و اعتقادی)، عوامل اقتصادی ( وضعیت اشتغال، میزان درآمد خانواده، و نوع مسكن) و پیشرفت تحصیلی ارتباط معنی‌دار وجود ندارد. تنها بین عوامل دانشگاهی آنهم از نظر مشكلات تحصیلی و آموزشی و پیشرفت تحصیلی رابطه معنی دار بدست آمد.

 

در تحلیل رگرسیون كه بررسی سهم هریك از عوامل مذكور در پیش‌بینی و تبیین پیشرفت تحصیلی مورد نظر قرار گرفت نتیج حكیت از تأثیر متغیر مشكلات دانشگاهی و مشكلات روان شناختی بر پیشرفت تحصیلی دانشجویان داشت و بقیه متغیرها بدلیل عدم تأثیر از معادله رگرسیون خارج شدند.

در مورد یافته‌هی بدست آمده ذكر ین نكته ضروری است كه عوامل یاد شده بطور جداگانه ارتباطی با پیشرفت تحصیلی دانشجویان ندارند.

لیكن بررسی ارتباط همزمان متغیرها در پیش‌بینی پیشرفت تحصیلی حكیت از معنی‌دار دو دسته عمده از عوامل ( مشكلات دانشگاهی و روان‌شناختی ) دارد كه ین یافته با یافته‌هی مطالعات مشابه همسو و هم جهت است.

تعداد امتیازات: (13) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (2601)
کد خبر: 66

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

کد CAPTCHA
Enter the code shown above:

خرید شارژ مستقیم تلفن همراه: خرید شارژ ایرانسل، خرید شارژ همراه اول، خرید شارژ رایتل، خرید شارژ تالیا

سئو و بهینه سازی سایت

طراحی سایت

مبمل و مبلمان استیل

خرید و فروش انواع سنگ

صفحه اصلی پورتال اینفوپرشیا فروشگاه آنلاین اینفوپرشیا خرید و فروش نام دامنه (دامین) طراحی سایت و طراحی پرتال سئو و بهینه سازی سایت
آژانس مسافرتی، ویزا و اقامت صنایع دستی ایرانی طلا و جواهرات ایرانی تجهیزات و خدمات شبکه تبلیغات آنلاین و بازاریابی اینترنتی
اخبار، روزنامه ها و خبرگزاری ها دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری بیمارستان ها و مراکز درمانی سازمان ها و نهادهای دولتی گالری تصاویر اینفو پرشیا
سمینارها و کنگره های علمی انتشارات و مقالات علمی روانشناسی، مشاوره و بهداشت روان خانه های هوشمند حمایت از ایده های نو و ابتکاری
بهترین دایرکتوری وب تشریحی

سایت ها و پیوندهای تبلیغاتی
استخر بادی تخت بادی تشک بادی قایق بادی تخت خواب بادی
ثبت شرکت گواهینامه ایزو استاندارد محصول اروپا فلزیاب فهرست روزنامه های ایران
سئو طراحی سایت خدمات هاست و سرور مجازی سئو مرکز مشاوره آرمانا
بیمه تور لحظه آخری خرید شارژ ایرانسل، همراه اول، رایتل دانلود آهنگ جدید اطلاعات پرواز
دکوراسیون منزل پخش زنده اطلاعات پرواز نقشه تهران مرکز مشاوره روان آوا